grudnia 11, 2017

Granat - kolor sezonu! Jak uszyć sweter?



Od lat nie noszę już swetrów, mam dosłownie trzy w szafie na wszelki wypadek. Kiedyś moje zimy w mroźny cieszyńskim mieszkaniu nie mogły się obyć bez grubaśnych okryć noszonych w domu, również do spania. Nie tęsknię za tym zimnem, w nowym domu jest zawsze ciepło. Od kiedy tarczyca bardziej daje mi się we znaki i tak jest mi cieplej niż reszcie świata, więc zimą zakładam jedynie rękawy 3/4, zrezygnowałam z wszelkich bluz, polarów, golfów - chyba bym się w nich ugotowała. W tym roku zdarzyła się jednak okazja do założenia czegoś cieplejszego - zimowa wyprawa z mężem do Krakowa na dwa dni. Jak przypuszczałam w hostelu było dość zimno, a i wycieczki komunikacją miejską i długie spacery po Kazimierzu nawet mnie sugerowały, że muszę mieć coś w czym nie zmarznę. Uszyłam więc sobie sweter, z rękawem 7/8 i luźnym golfem, który mi  nie przeszkadza.



 Gdy zaczynałam naukę szycia próbowałam odrysowywać wykroje od gotowych ubrań, niestety często kończyło się to katastrofą. Nie wiedziałam o różnych zasadach, pomijałam ważne szczegóły,ale w końcu doszłam do tego co robię nie tak.
 Jeśli zaczynasz teraz przygodę z szyciem, nie radzę Ci zaczynać od wykrawania z ulubionych spodni lub sukienek, możesz za to śmiało zacząć od prostego kroju bluzki kimono.
Właśnie na podstawie takiego kroju powstał mój najnowszy sweter. Wycięłam go w oparciu o mój t-shirt, na rysunku pokazuję jak mniej więcej to wyglądało. Szycie idzie prosto gdy dzianina współpracuje, a moja jest lekko rozciągliwa i dość masywna, overlock świetnie sobie z nią radził, ale i bez niego można to jakoś ogarnąć. Gdy nie miałam jeszcze takiej maszyny szyłam drobnym zygzakiem, szew na dzianinie swetrowej również dobrze wyglądał. Wszystko metodą prób i błędów. Z takiego wykroju oraz jego modyfikacji z łatwością przygotujecie bluzki i bluzy z elastycznych dzianin, dresówek czy weluru. Szyje się szybko więc warto!

 Dzianina, którą wybrałam nie jest typową luźną swetrówką, śmiało mogłaby powstać z niej również sukienka. Stabilność dzianin warto sprawdzić przed zakupem, szczególnie jeśli są to pierwsze próby takiego szycia, dzianiny swetrowe lubią płatać figle przy szyciu. Kiedyś szyłam dla Babci sukienkę z angorki, była miękka i bardzo miła w dotyku, za to potwornie niesforna pod stopką. Uciekała, naciągała się, ewidentnie nie miała ochoty na to szycie. Skończyło się podklejeniem miejsc newralgicznych, szczególnie przy dekolcie i rękawach elastyczną flizeliną - pomogło więc polecam!
Cóż tu więcej pisać o tak prostym swetrze, dodać mogę tylko, że apliakcje kwiatowe kupiłam jak zwykle na Aliekspress, Możecie je znaleźc tu jeśli się Wam podobają, polecam cały sklep, wysyłka jest ekspresowa, do mnie paczka dotarła już po 2 tygodniach.

Podsumowanie:

koszt: dzianina swetrowa 1,5m - 22 zł, aplikacje ok 7zł

czas przygotowania: 1 godzina

stopień trudności: bardzo łatwe, również dla początkujących


3 komentarze:

Copyright © 2016 Robak XXL , Blogger